پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهدا(ع)
 
پنجشنبه 02 اسفند 1397 -

رای به سایت :
25
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه مقاومت بسیج 470 ایران خودرو ›› پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهدا(ع)
0
محبوب  
رای به خبر :
بازدید از حسینیه جماران و مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد
بازدید از حسینیه جماران و مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد

بمناسبت ایام الله دهه فجر ( شرکت مهرکام پارس )
calendar
تاریخ : 1396/11/29 - 12:26

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهدا(ع)  حوزه مقاومت بسیج 470 ایران خودرو  سازمان بسیج کارگری ،به همت پایگاه بسیج سید الشهداء (ع) - شرکت مهرکام پارس - و بمناسبت ایام الله دهه فجر هماهنگی های لازم جهت بازدید  تعدادی از همکاران و خانواده محترم ایشان در روز پنجشنبه مورخ 96/11/26  از حسینیه جماران و مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد صورت پذیرفت .این بازدید از ساعت 8 الی 16 بطول انجامید و از امکان ذیل بازدید صورت پذیرفت :

* حسینیه جماران

* بیت حضرت امام خمینی (ره)

* نگارستان جماران

* کاخ ملت

* کاخ شمس (موزه پوشاک سلطنتی)

* آشپزخانه سلطنتی

* کاخ اسناد و مدارک و آلبوم های سلطنتی

حسینیه جماران، یک بنای دو طبقه و به مساحت ۸۰۰ مترمربع است. تاریخ اولیه ساخت آن به سال ۱۲۳۲ خورشیدی بر می‌گردد. ابتدا سید ابراهیم جمارانی آن را وقف دهکده می‌کند و سپس در سال ۱۳۵۵ توسط اهالی بازسازی می‌شود. این حسینیه درسال ۱۳۵۸، از طرف سید مهدی امام‌جمارانی در اختیار سید روح‌الله خمینی قرار داده می‌شود. در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۵۹ سید روح‌الله خمینی از منطقهٔ دربند به جماران نقل مکان کرد و در خانه‌ای ۱۵۰ متری در مجاورت این حسینیه، اقامت گزید.

منزل سید روح‌الله خمینی و هم‌چنین منزل دیگری در شرق آن حدود سال ۱۳۵۰ متعلق به صدیقه هاشمی علیا بود که بعداً به مالکیت سیداحمد مصطفوی و سپس برای استفاده سید روح‌الله خمینی به مالکیت سید احمد خمینی درآمد.

 

در پهنه پر طراوت کوهپایه های توچال و دره سرسبز دربند, بخش دل انگیزی از شمال شهر تهران شکل می گیرد که مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت دراین گستره غنوده است.

سعدآباد که از شمال با کوههای البرز, از مشرق با گلابدره, از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد, در زمان قاجار, محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.

پس از کودتای 1299, در وسعتی تازه و الحاق باغ های مختلف, به اقامتگاه تابستانی رضاخان اختصاص یافت, کاخ و کوشک هایی به مناسبت و ضرورت های گوناگون در جای جای این پهنه ی برتافته از درختان کهن و سپیدار و سرو, به فاصله ای از بازمانده بناهای قاجار سر برآورده که طی سالیان به چهارده کاخ کوچک و بزرگ, هرکدام به سبک و شیوه ای در معماری رسیده است.

 

درهای باغ سعدآباد 
1- درب نظامیه که رضاخان بیشتر از این در وارد سعدآباد می شد. 
2-  درب زعفرانیه 
3- درب خیابان دربند که محمدرضا پهلوی بیشتر از این در وارد کاخ می شد. 
4- درب میدان دربند 
5و6- دو درب در جعفرآباد 
7- درب رودخانه 
8- درب کاخ سفید 

 

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 15826مطالب مرتبط