رای به سایت :
228
محبوب
سازمان بسیج کارگری
پنجشنبه 01 فروردين 1398 -
گام‌های چهارگانه پیشرفت کشور
گام‌های چهارگانه پیشرفت کشور

پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی سرفصلی نو در عبور از عقب ماندگی‌ها و حرکت در مسیر پیشرفت و آبادانی مادی و معنوی این سرزمین به حساب می‌آید! در طول این سالها اقدامات فراوانی انجام شده است که قابل مقایسه با...
calendar
تاریخ : 1397/07/28 - 09:05
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از سازمان بسیج کارگری ،

مساله توسعه و پیشرفت کشور را می‌توان مهمترین دغدغه جمهوی اسلامی برای ساختن فردا کشور دانست. ایران اسلامی با توجه به حاکمیت چندین سده‌ی حاکمین بی‌لیاقت قاجار و پهلوی، از دوران اوج و شکوفایی تمدن اسلامی فاصله گرفته و نتوانسته آن چنان که شایسته این ملت است از توسعه و پیشرفت تمدنی برخوردار باشد.

پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی سرفصلی نو در عبور از عقب ماندگی‌ها و حرکت در مسیر پیشرفت و آبادانی مادی و معنوی این سرزمین به حساب می‌آید! در طول این سالها اقدامات فراوانی انجام شده است که قابل مقایسه با دوران گذشته نیست، اما هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله بسیار است. در این میان الگوهای مختلفی برای توسعه وجود دارد که در یک نگاه کلان می‌توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:

الگوی اول مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و با تاکید بر توانمندی‌های داخلی و باور به شعار "ما می‌توانیم" شکل گرفته است که از آن با عنوان الگوی "توسعه درون زا"، "توسعه بومی" یا "الگوی اسلامی ایرانی – پیشرفت" یاد می‌کنیم.

الگوی دوم راه حل توسعه کشور را تبعیت از دیگر کشورهای توسعه یافته جهانی دانسته و بر این باور است که توسعه الگویی خطی داشته و ما تنها با کمک گرفتن از بیگانگان خواهیم توانست عقب‌ماندگی‌های موجود کشور را جبران نماییم. از این الگو با عنوان "توسعه برون زا"، "توسعه وابسته" یاد شده است.

الگوی مد نظر نظام اسلامی که تامین کننده منفع ملی و مورد حمایت ملت ایران نیز هست، دنبال کردن الگوی پیشرفت ایرانی - اسلامی است. ما پیشرفت را به شکلی که غرب دنبال کرد و پیش رفت، نمیخواهیم. چرا که پیشرفت کشورهای پیشرفته‌ی غربی نتوانسته فقر و تبعیض را از بین ببرد، نتوانسته عدالت را در جامعه مستقر کند و نتوانسته اخلاق انسانی را مستقر کند! هرچند به ظاهر توانسته خود را در قالب رنگ و لعابی دروغین مزین کرده و خود را مقتدر و مرفه و برخوردار نشان دهد و با پروپاگاندای تبلیغاتی بخشی از افکار عمومی جهانی را فریب دهد!

 

موانع پیشرفت

حقیقت آن است که راه توسعه و آبادانی کشور راه همواری نیست که بدون دردسر و با آسودگی بتوان آن را سهولت و آرامش طی نمود. در این مسیر با موانع و مشکلات متعددی مواجهیم که از یک منظر می‌توان این عوامل را به موانع درونی و بیرونی تقسیم بندی کرد. موانع درونی محصول ضعف‌ها و ناتوانی‌ها و غفلت‌های ما است و موانع بیرونی به اقداماتی اشاره دارد که توسط دشمنان پیشرفت این ملت طرحریزی و عملیاتی می‌شود.

بخشی از موانع درونی پیشرفت کشور عبارتند از :

- عدم فهم درست مسائل کشور

- عدم شناخت صحیح ظرفیت‌های ایران اسلامی

- غفلت از اولویت‌ها و فوریتها و سرگرم شدن به مسایل گمراه‌کننده

- اختلافات و رقابت های بیهوده سیاسی – جناحی

- عدم تبعیت از رهبری جامعه

- منفعت طلبی و تقدم منافع فردی بر مصالح عمومی

- تنبلی و بی‌ارادگی

- شتاب زدگی و تعجیل در امور

- عوام زدگی و پرهیز از شایسته سالاری و تخصص گرایی

- و ...

بخشی از موانع بیرونی پیشرفت کشور عبارتند از:

- تزریق ناامیدی و احساس خودباختگی و احساس ناتوانی

- تحقیر ملت و القای ناتوانی

- ایجاد موانع عملی (اعم از تحریم و کارشکنی‌های گوناگون و ...)

- کارشکنی از طریق نفوذ، جاسوسی و ...

- پیروزی‌ها را شکست معرفی کردن

- ضعف‌های کوچک را بزرگ معرفی کردن

- متهم سازی و ضعف‌های مدیریتی را منتسب به نظام کردن

- و ...

 

گام های اساسی برای پیشرفت و رفع موانع پیش رو

همانطور که اشاره شد، دستیابی به اهداف پیشرفت و توسعه سهل و آسان نیست و باید بتوان بر موانع غلبه کرد و آنها را کنار گذاشت تا راه آبادانی کشور فراهم گردد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات‌شان در همایش ده‌ها هزار نفری «خدمت بسیجیان» در ورزشگاه آزادی (12/7/97) بر گامهای چهارگانه‌ای اشاره کردند که باید در این مسیر برداشته شود.

 

گام اول: احساس حضور و وجود دشمن

یادآور شدیم که موانع بیرونی بر آمده از توطئه‌های دشمنان است. استکبار جهانی از همان ابتدای تشکیل جمهوری اسلامی منافع خود را در تقابل با منافع ملی ایران دید، لذا تلاش کرد تا با همه توان برای جلوگیری از پیشرفت کشور و سرنگونی جمهوری اسلامی اقدام نماید. فهم و درک وجود دشمن در مسیر پیشرفت کشور بسیار اهمیت دارد، چرا که تا انسان نداند که دشمن در مقابل او است، برای خود حِرز و حفاظ و سنگر به وجود نمی‌آورد و سلاح لازم را در دست نمیگیرد!

در این میان برخی از روی ساده لوحی و برخی از روی یا خیانت تلاش دارند تا اصل وجود دشمن را منکر شده و یا قدرت ترفندهای آن را نادیده بگیرند! این در حالی است که ذات نظام سلطه اقتضا میکند که با نظامی مثل نظام جمهوری اسلامی دشمن باشد؛ چرا که منافعشان ۱۸۰ درجه با جمهوری اسلامی اختلاف دارد. نظام سلطه اهل خیانت است، اهل جنگ‌افروزی است، اهل ایجاد و سازماندهی گروه‌های تروریست است، اهل سرکوب کردن گروه‌های آزادی‌خواه است، اهل فشار آوردن بر مظلومین است؛ این طبیعت نظام سلطه است و به همین خاط جمهوری اسلامی را در تقابل با خود می‌بیند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه از سالیان پیش تعبیری قابل تاملی را مطرح می‌سازند و تاکید دارند: «وَ اِنَّ اَخَا الحَربِ الاَرِق؛ کسى که اهل مبارزه است بیدار است؛ بعد فرمود: وَ مَن نامَ لَم ینَم عَنه؛ اگر شما در جبهه خوابت برد، معنایش این نیست که طرف مقابل هم خوابش برده و او هم غافل است؛ اگر تو از او غافل شدى، نشانه‌ى این نیست که او هم از شما غافل است؛ نخیر، شما ممکن است خوابت ببرد، امّا او بیدار باشد؛ این را باید توجّه داشت»

طبیعی است که وقتی وجود دشمن درک و پذیرفته شد، اولین گام در مسیر پیشرفت و آبادانی کشور تلاش برای مقابله با موانعی خواهد بود که این دشمن پیش روی حرکت ملت ایران قرار داده است. بدون شک هر مانعی راهکاری برای عبور نیز دارد، تنها کافی است تا اصل «وجود دشمن» تبدیل به «مساله» گردد، آنگاه ده‌ها راهکار عبور توسط ذهن‌های خلاق جوانان ایرانی ارائه خواهد شد.

 

گام دوم: اعتماد‌ به نفْس و عزم بر ایستادگی

لازمه مهم دیگر برای پیشرفت و توصعه یک کشور، وجود اعتقاد درونی بر شعار «ما می‌توانیم» است! جامعه ای که نتواند فعل توانستن را در سطوح مختلف خود صرف نماید نخواهد توانست در جاده پیشرفت قرار گرفته و بر موانع و مشکلات غلبه کند.

موفقیت‌های جمهوری اسلامی در چهل ساله گذشته مهمترین مصرع سرود «ما می‌توانیم» در فضای عمومی کشور است که روح اعتماد به نفس را تقویت کرده و اراده ها را بر ایستادگی تا رفع مشکلات منسجم کرده است.

در این میان طبیعی است که همه توان رسانه‌ای دشمن در جنگ نرم رسانه‌ای، متمرکز بر هجمه به اعتماد به نفس ملی گردد! امروز فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بستر مناسب برای این هجمه تشخیص داده شده است. دشمنان در این مسیر «آمارهای بی‌پایه می‌دهند، دروغ می‌گویند، نسبت دروغ می‌دهند، چهره‌های مورد قبول مردم را -که باید مردم به اینها اعتقاد داشته باشند- تخریب میکنند، موفّقیتهای انقلاب را کتمان میکنند، دروغ‌انگاری میکنند؛ ناموفّقیتها را، ضعفها را، کاستی‌ها را اگر یکی است هزار تا جلوه میدهند، اگر یک‌جا است به همه‌جا تعمیم میدهند»

در این میان افراد ضعیف و بی‌روحیه، مردّد، ترسو، فرصت‌طلب، خودکم‌بین خیلی زود متاثر از فضاسازی دشمن شده و دچار انفعال می‌گردند! وجود چنین افرادی در مسیر توسعه خود مانعی است که باید کنار گذاشته شود!

میدان تلاش برای توسعه و پیشرفت کشور، عرصه میدانداری افراد با ایمان، مصمم، خودباور و مقاومی است که با شناخت کامل از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جبهه خودی و ضعف‌ها و ناتوانی‌های اردوگاه دشمن، اعتقاد راسخ به موفقیت و نصرت الهی، بکارگیری حداکثری هوش و توان و استعداد، و صبر و استقامت و ایستادگی در برابر مشکلات، در مسیر پیشرفت کشوردر حال تلاش هستند. چنین افرادی باید در راس قدرت قرار گرفته و متصدی امور مختلف کشور گردند. به واقع لازمه افتادن در مسیر پیشرفت و توسعه، با وجود چنین شایستگانی در صدر تصمیم‌گیری و سکانداری امور اجرایی کشور ممکن خواهد بود.

 

گام سوّم، شناخت حوزه و عرصه‌ی تهاجم

گام مهم دیگر در عرصه عبور از موانع دشمن، شناخت حوزه و عرصه‌ی تهاجم است. همانطور که اشاره گردید در طول چهل سال گذشته، دشمن تجاوز خود را در عرصه‌های مختلف و با ابزارهای گوناگون متناسب با آن تجربه کرده است. در برخی مقاطع تاریخی این تجاوز به صورت همزمان دنبال شده است و بصورت جنگی تمام عیار و همه جانبه رخ نمایان کرده است. تهاجم نظامی، تهاجم فرهنگی، تهاجم سیاسی، تهاجم اقتصادی، تهاجم رسانه ای – روانی، تهاجم سایبری و ... مهمترین تهاجماتی است که استکبار جهانی علیه نظام اسلامی طراحی و اقدام کرده است و همگی آنها به اعتراف دشمن ناکام بوده است. هرچند ممکن است خسارات و تلفاتی را به همراه داشته باشد.

مقابله با این تهاجمات نیز هر یک اقتضائات خود را دارد. نظامی سیاسی اگر درگیر جنگ اقتصادی باشد باید به گونه‌ای خاص آرایش خود برای مقابله را چینش نماید و اگر درگیر جنگ فرهنگی است به گونه‌ای دیگر باید وارد میدان شود. در هر یک از این نبردها ابزارها و بازیگران خاصی به کار خواهند آمد.

عدم شناخت صحیح عرصه تهاجم و درک درست از عرصه‌ی نبرد دشمنان توسط نظام، مسئولین و مردم، مانعی جدی پیش روی مقابله و آماده سازی کشور برای توسعه و پیشرفت خواهد بود که می‌تواند هزینههای جبران ناپذیری به همراه داشته و حرکت پیشرفت کشور را برای مدتها به تاخیر بیندازد.

به عنوان نمونه امروز امید آمریکا‌یی‌ها و متحدان‌شان این است که از طریق جنگ تمام عیار اقتصادی شاید بتوانند با فشار بر ملت ایران به مقاومت چهل ساله جمهوری اسلامی در برابر غرب پایان دهند. دشمنان با توجه به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های گوناگون علوم و فنون جدید،‌ دستیابی به عمق راهبردی در منطقه و قرار گرفتن در موقعیت‌ قدرت بازدارندگی نظامی به شدت نگران آینده خود بر اساس روندهای موجود به ویژه در منطقه راهبردی غرب آسیا هستند. آمریکایی‌ها به اعتراف آقای ترامپ طی 17 سال گذشته، ‌هفت تریلیون دلار در این منطقه هزینه کرده‌اند، لکن این هزینه‌ها هیچ دستاوردی برای آنها نداشته است.

دلیل اصلی این حجم سرمایه‌گذاری و پرداختن هزینه‌های سنگین از سوی آنان، سلطه بر منطقه به منزله شرط لازم برای سلطه بر جهان و به دست‌گیری مدیریت بین‌المللی به صورت انحصاری است. دست‌اندرکاران تنظیم سیاست‌های آمریکا در حوزه بین‌الملل و مسائل جهانی معتقد بوده و هستند که بدون سلطه بر ایران از طریق پایان‌بخشی به تفکر و روحیه انقلابی نمی‌توان در منطقه غرب آسیا به سلطه انحصاری دست یافت. بنابراین از منظر سیاستمداران و نظامیان آمریکایی، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین مانع بر سر راه سلطه آمریکا بر جهان ارزیابی می‌شود.

آمریکایی‌ها با هدف فرو ریختن یا وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به تغییر رفتار از طریق پذیرش مذاکره در حوزه‌های مختلف، جنگ ترکیبی و هوشمند را علیه آن به راه انداخته‌اند. در این جنگ، آمریکایی‌ها از طریق فشارهای اقتصادی، روانی و عملی به دنبال به آشوب کشاندن ایران و امنیتی کردن فضای کشور هستند. تلاش دشمن در این جنگ ترکیبی، ناکارآمدسازی نظام، بی‌اعتمادسازی مردم نسبت به مسئولان و القای یأس و ناامیدی در جامعه نسبت به آینده است. دشمن تلاش می‌‌کند از طریق جنگ اقتصادی و پدید آوردن شرایط سخت معیشتی برای مردم، مسئولان و سیاست‌‌های نظام را از طریق عملیات روانی عامل اصلی پدیدآیی این وضعیت معرفی کند.

از ویژگی‌های جنگ تمام عیار اقتصادی امروز، ائتلاف مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی، کشورهای عربی با محور سعودی‌ها است. سعودی‌ها ستون مالی این جنگ را بر عهده دارند، سفر ترامپ به عربستان و دیدارهای مکرر وزیر خزانه‌داری آمریکا با مقامات سعودی دلایل روشنی بودند که سعودی‌ها و برخی از کشورهای عربی مانند امارات در دور جدید جنگ اقتصادی علیه ایران باید نقش ویژه‌ای را ایفا کنند. به ویژه اینکه بن‌سلمان شخصاً از ترامپ برای فشار بیشتر بر ایران و خارج شدن از برجام درخواست کرد. صهیونیست‌ها در این جنگ اقتصادی ستون اطلاعاتی و امنیتی آن را تشکیل می‌دهند. کاخ سفید نقش قرارگاهی را؛ اعم از هدایت، سیاست‌گذاری، پایش و نظارت و طراحی تحریم‌ها ایفا می‌کند.

 

گام چهارم: فهم درست واقعیتهای ایران و جهان

یک نقطه‌ی دیگر از عرصه‌های درگیری، فهم درست واقعیتهای ایران و جهان است. و این درست بخش مهمی از نگرانی است که دشمن با آن روبرو است. دشمن به خوبی می‌داند که اگر خودآگاهی لازم نسبت به توانایی کشور برای مقابله با ترفندهای آن وجود داشته باشد، ناتوانی آن برای مقابله با جمهوری اسلامی خیلی زود آشکار شده و ترفندهایشان ناکام خواهند ماند. از سویی دیگر تلاش دارد تا بر ضعف ها و ناکامی‌ها و شکست‌های پی در پی خود در عرصههای مختلف نیز سرپوش گذارد تا چهرهای مقتدر و شکست ناپذیر از خود جلوه دهد. لذا با شیوه‌های مختلف به مقابله با این فهم صحیح رفته است، که مهمترین آن «تصویرسازی غلط» از وضعیت کنونی کشور و جهان است!

در حالی که ایران اسلامی در آستانه برگزاری جشن چهل سالگی تاسیس جمهوری اسلامی در اوج اقتدار خود در سده‌های اخیر قرار دارد، جنگ رسانه‌ای دشمن تلاش دارد تا صحنه را واژگون ترسیم کرده و جمهوری اسلامی را نماد نظام ناکارآمدی جلوه دهد که در آستانه فروپاشی و ناکامی قرار دارد!

کافی است توجهی به موفقیت‌ها و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی داشته باشیم تا فریب بودن تصویرسازی دشمن آشکار گردد. در این زمینه نمونه‌های مختلفی را می‌توان برشمرد:

1. جایگاه علمی ایران: به عنوان نمونه نگاهی به آخرین داده‌‏های مستخرج از معتبرترین پایگاه استنادی جهان (ISI) بیانگر آن است که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست تولید علم را در جهان اسلام کسب کرده و بیش از 22 درصد از کل تولیدات علمی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده است. جمهوری اسلامی برای نخستین بار توانسته است با ثبت بیش از 25500 مدرک در 6 ماهه نخست سال 2018 جزء 15 کشور برتر جهان از نظر میزان تولید علم قرار گیرد. پس از ایران کشورهای روسیه، سوییس، سوئد، ترکیه و لهستان جایگاه‌‏های شانزدهم تا بیستم را کسب کرده‌‏اند.

2. منابع زیرزمینی ایران: نمونه دیگر ظرفیت‌های ممتاز کشور در منابع زیز زمینی است. در سال‌های اخیر و با رشد فعالیت‌های اکتشافی در کشور مشخص شد که ایران جزء 10 کشور اول جهان و کشور اول منطقه جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا از نظر داشتن منابع معدنی است، به طوری که بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس حدود هفت درصد ذخایر شناخته شده مواد معدنی جهان در ایران قرار دارد. سنگ آهن، سرب و روی، مس، تیتان، اورانیم، طلا، انواع سنگ‌های تزئینی و نما و... مشتی نمونه خروار از تنوع مواد معدنی کشور است. برخی از معادن در ایران شرایط ویژه دارد، به نحوی که 12 معدن مهم جهان در ایران قرار دارد، هشت درصد ذخایر روی و سه درصد ذخایر سرب جهان در ایران جای گرفته است. ایران چهارمین تولیدکننده سنگ‌های تزئینی در جهان است و ذخایر شناسایی شده مس ایران به بیش از 30 میلیون تن می‌رسد. همچنین کشور به دلیل داشتن ذخایر اورانیوم، زغال سنگ و سنگ آهن در جایگاه بالایی در فهرست جهانی قرار دارد و طبق بررسی‌ها ایران روی کمربند آهن، روی، سرب، مرمیت، مس و طلا جای گرفته است و دست‌کم 100 سال مواد معدنی برای تولید و استخراج دارد.

3. توانمندی‌های عرصه کشاورزی: در عرصه کشاورزی نیز باید گفت وجود شرایط آب و هوایی چهار فصل و موقعیت جغرافیایی کشورمان بستر مناسبی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی برای تأمین نیازهای داخلی و صادرات را فراهم کرده است. بر اساس گزارش فائو، ایران در تولید 22 محصول مهم کشاورزی در میان هفت کشور نخست جهان قرار گرفته است. آخرین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان جهانی خواربار و کشاورزی سازمان ملل نشان می‌دهد ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مهم محصولات کشاورزی در جهان است، به طوری که در صدر تولیدکنندگان پسته در جهان معرفی شده و رتبه نخست تولید این محصول را به خود اختصاص داده است. در زمینه تولید 21 محصول دیگر جزء هفت کشور نخست جهان است. جایگاه دومین تولیدکننده خرما و دومین تولیدکننده زردآلوی جهان به ایران اختصاص دارد. رتبه سومی تولید بادام، گیلاس، خیار و هندوانه نیز در جهان به ایران اختصاص داده شده است و این کشور در زمینه تولید چهار محصول سیب، به، گردو و صمغ طبیعی نیز در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. آمارهای فائو نشان می‌دهد ایران از نظر تولید پیله کرم ابریشم و انجیر نیز رتبه پنجم جهان، از نظر تولید هلو، لیموترش، و پیاز رتبه ششم و از نظر تولید گوجه فرنگی، فندق، پرتقال، آلو، کیوی و نعناع رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است.

رتبه جهانی ایران در تولید هفت محصول دیگر نیز به این شرح اعلام شده است: عسل طبیعی رتبه 11، چای، بادمجان و سیب‌زمینی رتبه 14، گندم رتبه 18، جو و سویا رتبه20. به این ترتیب ایران در تولید 29 محصول مهم کشاورزی در میان 20 کشور نخست جهان قرار گرفته است. این در حالی است که محصول مهم زعفران که ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده آن در جهان است در آمارهای فائو لحاظ نشده است. تولید محصولات کشاورزی در ایران از تولید سالیانه 25 میلیون تن در اوایل انقلاب اسلامی به 120 میلیون تن در سال 1396 رسیده است.

 

***

در پایان باید یادآوری نمود که با توجه و تاسی به گام‌های چهارگانه دستیابی به قلههای پیشرفت مادی و معنوی کشور ممکن خواهد بود و نظام اسلامی با توجه به تحقق وعده نصرت الهی، اراده و همت جوانان مومن و انقلابی و هدایت داهیانه حکیم فرزانه انقلاب اسلامی خواهد توانست بر موانع و مشکلات فائق آمده و به همه آرمان‌های خود دست یابد.

 

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4048مطالب مرتبط