رای به سایت :
228
محبوب
سازمان بسیج کارگری
پنجشنبه 01 فروردين 1398 -
مثلث عزت و اقتدار
مثلث عزت و اقتدار

هنگامی که روشن می‌شود «عظمت ایران» ریشه تاریخی داشته اما در دوره‌هایی به دلیل ضعف حاکمان این عزت به تحقیر تبدیل شده است، اکنون که ملت عزت خود را به برکت نظام اسلامی بدست آورده قدر و ارزش آن را دانسته و با انگیزه در مقابل...
calendar
تاریخ : 1397/07/22 - 13:23
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از سازمان بسیج کارگری ،

رهبر معظم انقلاب اسلامی در رزمایش یکصد هزار نفری بسیجیان جان کلام خود را تبیین سه گانه ایران عزیز، نظام مقتدر، ملت شکست ناپذیر به عنوان سه واقعیت انکارناپذیر بیان کرده و تاکید فرمودند: اینها رجز نیست. اینها واقعیاتی هستند که دشمنان آرزو می‌کنند ملت ایران آنها را نداند یا مورد غفلت قرار دهد تا درباره اوضاع کشور و توانایی های خود، دچار گمان غلط شود.

معظم‌له در تبیین اضلاع این سه ضلعی که توجه آن در مقطع فعلی می‌تواند راه نجات و عبور کشور از مقطعی فعلی باشد کشور باشد، فرمودند:

اول) عظمت ایران؛ نه فقط در زمان حال، عظمت ایران یک امر تاریخی است در طول زمان. کشور عزیز ما توانسته است در عرصه علم، در عرصه فلسفه، در عرصه سیاست، در عرصه هنر، در عرصه پرچمداری علوم انسانی توانسته است در میان ملت‌های مسلمان و در برهه‌ای از زمان در میان همه ملت‌های جهان سرافراز بایستد و این مربوط به زمان ما و دوران تاریخی است به استثنای ۲۰۰ سال قبل از انقلاب، در دوران قاجار و پهلوی که در این دوران عظمت ایران پایمال شد.

دوم) اقتدار نظام؛ در مورد اقتدار جمهوری اسلامی همین بس که کشور ایران را از زیر سلطه انگلیس و آمریکا بیرون کشید؛ سلطه‌ای که از اول قرن نوزدهم میلادی شروع شده بود و در همه امور کشور بیگانگان بی‌رحم و متکبر مسلط بودند.

سوم) شکست ناپذیری ملت ایران؛ شکست ناپذیری ملت ایران که به برکت اسلام است را می‌شود در پیروزی ملت ایران در انقلاب بزرگ اسلامی، پیروزی ملت در دفاع مقدس و ایستادگی در طول ۴۰ سال توطئه دشمنان مشاهده کرد.

 

چرایی و ضرورت توجه به مثلث نجات

1- شرایط حساس کنونی

یکی از دلایل لزوم توجه به سه گانه عظمت ایران، اقتدار نظام و شکست ناپذیری ملت ایران شرایط فعلی کشور می باشد که رهبر معظم انقلاب در ابتدای فرمایشات خودشان مورد اشاره قرار داده و فرمودند:

1- یک طرف عربده‌کشی‌های سران استکبار و سیاست‌های آمریکای جهان‌خوار

2- قدرت‌نمایی جوان‌های مؤمن و پیروزی‌های پیاپی در میدان‌های مختلف

3- مشکلات اقتصادی کشور و تنگی معیشت بخش بزرگی از مردم ضعیف کشور

4- حساس شدن و به تکاپو افتادن نخبگان کشور که با حساس شدن نسبت به وضعیت کشور، به تکاپو و تلاش فکری و عملی افتاده‌اند.

5- خروج کشور از خمودگی و بی عملی؛ امروز خیلی‌ها که فقط تماشاگر بودند احساس وظیفه می کنند و سرگرم تلاش شده اند.

2- جنگ رسانه ای دشمن

علت دیگر مربوط به تلاش دشمنان انقلاب اسلامی در عرصه نبرد روانی و رسانه ای می باشد که متاسفانه با ابزاری‌های نوینی که در اختیار دارد توانسته بر افکار عمومی و فضای درونی کشورمان القائاتی را داشته باشد. در این رابطه رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین اجتماع فرمودند:

فعلاً دشمن از ابزار رسانه برای اثرگذاری بر افکار عمومی استفاده می‌کند. ابزار رسانه، ابزار مهم و اگر دست دشمن باشد، ابزار خطرناکی است. ابزار رسانه را تشبیه می‌کنند به سلاح‌های شیمیایی در جنگ نظامی. سلاح شیمیایی را وقتی می‌زنند، تانک و تجهیزات از بین نمی‌رود، انسان‌ها از بین می‌روند و از قدرتِ استفاده از ابزار می‌افتند. ابزار رسانه هم این‌جور است. امروز از تلویزیون، از اینترنت، از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی علیه افکار عمومی ما استفاده می‌شود.

لذا معظم له در ادامه خطاب به مسئولین امر رسانه و فضای مجازی کشور فرمودند: کسانی که مسئولیت این بخش را دارند به این مطلب درست توجه کنند؛ ما در جلسات حضوری هم تأکید کردیم؛ گفتیم این‌ها ابزاری نشوند برای اینکه دشمن، راحت، سلاح شیمیایی خود را علیه این مردم به کار ببرد. وظیفه‌ی خود را بدانند و با جدیت عمل کنند.

3- مشکلات اقتصادی

وجود برخی مشکلات اقتصادی مانند اقتصاد نفتی، ضعف در صرفه جویی و عیبی بزرگی مانند اسراف که بر معیشت مردم نیز بی تاثیر نبوده ممکن است برخی را به تحلیل غلط و اشتباه محاسباتی وادارد که راه اصلاح آن توجه به مولفه های سه گانه مدنظر مقام معظم رهبری می‌باشد.

چنانچه معظم‌له فرمودند: ما البته مشکل اقتصادی داریم؛ اقتصاد نفتی داریم که این خودش عیب بزرگ است. فرهنگ صرفه‌جویی نداریم؛ بسیار ضعیف است. اسراف عیب است. این عیوب را ما داریم ولی عیب واقعی این‌ها نیست. عیب واقعی بن‌بست است که بحمدالله نداریم. ما بن‌بست نداریم.- عیب واقعی این است.

4- تحلیل‌های غلط خائنین داخلی

عیب دیگری که مقام معظم رهبری آنرا واقعی خواندند این است که «جوان کشور گمان کند راه‌حلی وجود ندارد جز پناه بردن به دشمن» و کسانی در این رابطه مقصرند که خود را در بن بست دیده و تلاش می کنند استیصال خود را با تحلیل های غلط به جامعه تعمیم دهند. معظم‌له در این رابطه فرمودند: «بعضی سعی می‌کنند این را به جوانان ما القا کنند. دشمن این را می‌خواهد. دشمن می‌خواهد ملت ایران را به این نتیجه برساند که بن‌بست است، راه‌حلی وجود ندارد مگر زانو زدن و تسلیم شدن در مقابل آمریکا. من صریحاً اعلام می‌کنم کسانی که در داخل کشور، این فکر را که مطلوب و محبوب دشمن است ترویج می‌کنند، این‌ها خیانت می‌کنند. این خیانت به کشور است. اینکه بر طبق میل دشمن، ترویج کنیم که راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم، این بزرگترین خیانت به ملت ایران است. این اتفاق نمی‌افتد. من به حول و قوه‌ی الهی و به کمک شما، تا جان و توان در بدن دارم نخواهم گذاشت این اتفاق در کشور بیفتد.»

 

چگونگی عبور کشور با مثلث نجات

سوال دیگری که ممکن است به ذهن برخی متبادر شود به چگونگی خروج کشور از وضعیت فعلی و مقابله با جنگ اقتصادی و روانی دشمن از طریق توجه به واقعیات‌های سه گانه مربوط می‌شود. در این رابطه کافی است به رابطه مفهومی واقعیات سه گانه توجه شود. میان مفاهیم «عظمت ایران، اقتدار نظام و شکست ناپذیری ملت» نوعی ارتباط منطقی وجود دارد که توجه به آن می‌تواند تبیین کننده چگونگی حل مشکل کشور باشد.

هنگامی که روشن می‌شود «عظمت ایران» ریشه تاریخی داشته و عزت در ایرانیان خاستگاه دیرینه‌ای دارد اما در دوره‌هایی به دلیل ضعف حاکمان این عزت به تحقیر تبدیل شده است، اکنون که عزت خود را به برکت نظام اسلامی بدست آورده قدر و ارزش آن را دانسته و با انگیزه در مقابل عوامل اختلال گران عزتش می‌ایستاد. از همین رو، رهبر معظم انقلاب فرمودند: «من به‌طور قاطع با اطلاعی که از وضعیت کشور دارم، قاطعاً می‌گویم این ملت و این نسل جدید تصمیم گرفته است که دیگر تحقیر نشود و دنباله‌روی قدرت‌های بیگانه و دشمن نشود. تصمیم گرفته که ایرانِ عزیز را به اوج افتخار و عزت برساند و این توانایی را دارد.»

همین اراده ملت و جوانان برای عزت ایران بزرگترین سرمایه «اقتدار نظام اسلامی» است. اگر این اراده وجود نمی‌داشت جوانان این آب و خاک نمی‌توانستند ظرف یک هفته دو نمایش بزرگ اقتدار کشور را به رخ جهانیان بکشند.

وقتی آمریکا می‌بیند که جمهوری اسلامی سه روز بعد از یک دهن کجی امنیتی در کشورش را با موشک‌های بالستیک نقطه زن، کیلومترها آنطرف‌تر از مرزهایش آن هم در جایی که ارتش آمریکا در سه مایلی آن قرار دارد مورد هدف قرار می‌دهد و عوامل اصلی و آمران عملیات تروریستی را به هلاکت می‌رساند، در می‌یابد که این ملت دیگر تحقیر نمی پذیرد.

وقتی دنیای مشاهده می کند هفتصد هزار جوان ایرانی با نام بسیج، تحت فرمان ولایت پا به خیابان گذاشته و آمادگی خود را نشان می‌دهد، ایرانیان را شایسته عظمت در می‌یابد. این همان اقتداری است که نظام اسلامی را دارای موقعیتی بازدارنده کرده و به رهبرش اجازه می دهد که امریکا باید خود را آماده خوردن یک سیلی دیگر از جانب ملت ایران کند.

لذا میان مفهوم «اقتدار نظام» با جوانانی که خواهان «عزت ایران» هستند رابطه دوسویه ای حاکم است. نظام اسلامی به ملت ایران موقعیتی بخشیده تا آقایی خود را تحقق بخشندو جوانان به نظام اقتداری داده تا حتی از بکارگیری قدرت بی نیاز می کند. چنانچه اجتماع یکصد هزار نفری بسیجیان در استادیوم آزادی رهبر معظم انقلاب را بیاد اجتماع سپاهیان محمد(ص) در سال 65 انداخت. حضوری که در اواسط دهه شصت، شش سال پس از جنگ نابرابر، محاسبات غرب در ناتوانی کشور برای بسیج نیرو را به هم ریخت و آنها را متقاعد کرد که باید نسبت واقعیت «عظمت ملت ایران» تمکین کنند.

اگر ملت ایران موفق شد برای اولین جنگی ناخواسته را بدون تسلیم بخشی از خاک خود پشت سر بگذارد به برکت همین حضور حماسی جوانان بود. موضوعی که از نگاه تیزبین رهبر معظم انقلاب دور نماند و یادآوری فرمودند: «در اقتدار جمهوری اسلامی همین بس که توانست کشور را از زیر این سلطه ظالمانه نجات بدهد. برای اولین بار در این قرن اخیر در یک جنگی، جمهوری اسلامی توانسته مانع از تجزیه کشور بشود.»

چگونگی عبور کشور از گردنه دشوار فعلی با کمک جوانان مانند گردنه های گذشته چنان برای مقام معظم رهبری روشن می‌باشد که با یقین می فرمایند: «بعضی‌ها وانمود می‌کنند جوان‌ها مشکل کشورند؛ بنده به‌عکس معتقدم جوان‌ها راه‌حل مشکل هستند نه مشکل.»

 

چرا جوانان راه حل مشکل هستند نه مشکل

فرمایشات مقام معظم رهبری خطاب جوانان حاضر در اجتماع صدهزار نفری و همه بسیجیان شرکت کننده در رزمایش بزرگ 12 مهر بیانگر عمق نگاه راهبردی و اعتماد ایشان به جوانان می باشد. بیانات معظم له در خصوص جوانان بیانگر منطقی بودن این نگاه و اعتماد است. چنانچه فرمودند:

1- نوک پیکان حرکت عظیم ملی، شما جوانان هستید.

2- پیرانِ مجرب، اگر خسته و بی‌حال نباشند می‌توانند راهنمایی کنند ولی موتور پیش‌برنده‌ی این قطار، شما جوانان هستید. در گذشته هم همین جور بوده است.

3- در طول ۴۰ سال در دوران مبارزات، در جهاد با تجزیه‌طلبان در آغاز پیروزی انقلاب، در جهاد سازندگی، در جهاد با تروریسم خائن در اوایل دهه‌ی ۶۰، در جهاد با متجاوزین در ۸ سال دفاع مقدس، در جهاد برای ترمیم خرابی‌های بعد ازجنگ، در جهاد فرهنگی دهه‌ی ۷۰ این جوان‌ها بودند که توانستند آن فضای دشوار را به نفع انقلاب تغییر بدهند.

4- در جهاد علمی از آغاز دهه‌ی ۸۰، در جهاد با تروریسم تکفیری در دهه‌ی ۹۰ و امروز هم جهاد فکری و عملی برای گشودن گره‌های اقتصادی بازهم جوان‌ها هستند.

5- در گشایش اقتصادی کشور پیشنهادهایی به ما می‌دهند که بسیاری از آن‌ها مربوط به جوان‌ها است؛ پخته و کاملاً راهگشا. جوان‌های ما امروز در قبال مسائلی که کشور با آن‌ها مواجه است هم صاحب فکرند، هم صاحب انگیزه هستند. جوان‌های مااحساس تکلیف می‌کنند.

6- شما جوان‌ها صاحب کشورید. بنده وقتی از جوان‌ها تمجید می‌کنم، بعضی‌ها می‌گویند فلانی از بخش جوان‌های منحرف اطلاعی ندارد؛ نه، بنده از آن‌ها مطلع هستم. بالاخره جوان‌هایی هم هستند که ریزش‌های ما هستند؛ حرف من این است که رویش‌های ما بر ریزش‌های ما غلبه دارند.

این نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان نه تنها گواه ایمان ایشان به امکان مقابله با جنگ اقتصادی و روانی دشمن می باشد بلکه معظم له را به این جمع بندی رسانده که شکست ناپذیری ملت ایران را به عنوان یک واقعیت مطرح سازند. چراکه نتیجه قهری دو واقعیات «عزت ایران» و «اقتدار نظام اسلامی» چیزی جز آسیب ناپذیری ملت ایران نمی باشد. مهم این است که بنابه توصیه و سفارش رهبر عزیزمان واقعیات سه گانه دیده شود و به سایر توصیه‌های ایشان به عنوان الزامات راه آینده پایبند باشیم.

 

الزامات راه آینده در کنار واقعیات سه گانه

1- تصور نکنید راهی که پیش روی ماست یک اتوبان آسفالته‌ بی‌مانع است؛ نه، راه پیشرفت به روی ما باز است اما راه، پُرپیچ‌وخم است. موانعی وجود دارد.

2- دشمن به‌طور کامل در مقابل ما فعال است. ما باید در مقابله با موانع، این راه را طی کنیم.

3- برای آنکه بتوانیم راه را طی کنیم، احساس حضور دشمن و وجود دشمن است. تا انسان نداند که دشمن در مقابل اوست برای خود حرز و دفاع و سنگر به وجود نمی‌آورد. آن روشنفکرِ راحت‌طلب و ریاکار و منافق که اساس دشمنی آمریکا را انکارمی‌کند و نمی‌فهمد و نسخه‌ی تسلیم در مقابل آمریکا برای ملت و دولت می‌نویسد، اگر عامل دشمن نباشد، حداقل مرد میدان پیشرفت کشور نیست.

4- اعتمادبه‌نفس و عزم در ایستادگی است. آدم‌های بی‌روحیه‌ی خود‌کم‌بینِ فرصت‌طلب در این میدان هیچ هنری نمی‌توانند نشان بدهند؛ اگر مانع برای دیگران درست نکنند خودشان هیچ کاری که نمی‌توانند بکنند. البته جوان‌های ما در همه‌ی این جهات به اینبلیه مبتلا نیستند و اعتمادبه‌نفس و شجاعت دارند.

5- شناخت حوزه و عرصه‌ تهاجم است. جنگ ما با دشمن در کجاست؟ این را باید درست تشخیص بدهیم. باید تهدید دشمن را درست فهم کنیم. باید بدانید دشمن از کجا حمله می‌کند. همه‌ مردم باید درک درستی از عرصه‌ نبرد داشته باشند.

6- فهم درست واقعیت‌های ایران و جهان است. اینکه شما فهم درستی از واقعیات کشور داشته باشید به ضرر دشمن است. دشمن با تصویرسازی غلط سعی می‌کنند ملت ایران را منحرف کنند؛ هم تصویر غلط راجع به ایران و خودشان و هم راجع به منطقه؛ وانمود می‌کنند که در موضع قدرتند درحالی‌که در موضع قدرت نیستند. یک تصویرسازی دیگری که به‌شدت غلط است، تصویرشان از ایران اسلامی است. اخیراً رئیس‌جمهور آمریکا به سران اروپا گفته شما دو سه ماه صبر کنید، جمهوری اسلامی کلکش کنده خواهد شد. به یاد حرف‌هایی افتادیم که ۴۰ سال قبل همین کسانیکه نوکران آمریکا بودند و خود آن‌ها مژده می‌دانند ۶ ماهه کلک کنده می‌شود؛ امروز چهل سال گذشته، آن نهال باریک تبدیل شده به درختی تناور. حالا این بیچاره دلخوشی به خودش و همکارانش می‌دهد.

7- دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی بعد از کنکاش فراوان، به تحریم رسیده است. جز راه تحریم اقتصادی راه دیگری ندارد. بقیه‌ی راه‌ها در مقابل او مسدود است. تحریم اقتصادی شکننده‌تر از اقتصاد ملی ما است. اقتصاد ملی ما می‌تواند تحریم را شکست دهد و شکست تحریم، شکست آمریکا است و آمریکا یک سیلی دیگر از ملت ایران خواهد خورد.

8- اگر دشمن در ما وحدت مشاهده کند، در ما احساس قدرت و عزم راسخ را ببیند، عقب می‌نشیند. دشمن اگر ببیند که ملت ایران و جوان‌های مؤمن ایرانی احساس حضور می‌کنند، احساس وظیفه می‌کنند و قدرتمندانه وسط میدان هستند، عقب‌نشینی می‌کند؛ امااگر احساس کند ضعف و اختلاف بین مسئولین کشور هست، هم‌جهتی وجود ندارد، یا بین مردم و مسئولین فاصله افتاده است، تشویق می‌شود که شدت عمل خود را زیاد کند.

9- همه توجه کنند: هم جوانان، هم مسئولین، باید به دشمن پیام قدرت بدهیم نه پیام ضعف.

10- من به‌طور قاطع با اطلاعی که از وضعیت کشور دارم، قاطعاً می‌گویم این ملت و این نسل جدید تصمیم گرفته است که دیگر تحقیر نشود و دنباله‌روی قدرت‌های بیگانه و دشمن نشود. تصمیم گرفته که ایرانِ عزیز را به اوج افتخار و عزت برساند و این توانایی را دارد.

 

 

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4048


tags
   سایر محتوا قسم        عکس قسم        سایر محتوا قسم        سازمان بسیج کارگری        استان ها        تهران        رهبر انقلاب        سازمان بسیج کارگری                                    

مطالب مرتبط