رای به سایت :
228
محبوب
سازمان بسیج کارگری
پنجشنبه 02 اسفند 1397 -
جنگ اراده ها و تدبیرها
جنگ اراده ها و تدبیرها

تقابل اراده ها تا آنجایی اهمیت پیدا کرده است که کشورها سعی می کنند به هر طریق ممکن بر سیستم محاسبات رقیب یعنی اراده آنها تأثیر بگذارند به گونه ای که این تغییر محاسباتی منجر تسلیم کشور مقابل شود و از طرفی دیگر رقیب را به...
calendar
تاریخ : 1397/05/13 - 14:30
0
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از سازمان بسیج کارگری ،

تقابل بین کشورها می تواند به شکل های مختلفی بروز و ظهور پیدا کند. گاهی اوقات این تقابل به شکل جنگ نظامی رخ می دهد و زمانی تقابل در قالب تحریم و محاصره اقتصادی نمایان می شود. اما پشتوانه هرگونه تقابلی را باید تقابل اراده ها دانست. یعنی تا زمانی که اراده مصممی برای تقابل وجود نداشته باشد جنگ، تحریم و ... رخ نخواهد داد. تقابل اراده ها تا آنجایی اهمیت پیدا کرده است که کشورها سعی می کنند به هر طریق ممکن بر سیستم محاسبات رقیب یعنی اراده آنها تأثیر بگذارند به گونه ای که این تغییر محاسباتی منجر تسلیم کشور مقابل شود و از طرفی دیگر رقیب را به این باور برسانند که خود اراده ای مصمم بر رفتار خویش دارند.

شرایطی که امروز بین کشور ما و آمریکا وجود دارد را می توان تقابل اراده ها دانست و هرکدام از طرف ها سعی می کنند به طرف مقابل ثابت کنند که اراده آنها برای اقدام جدی است. برای اثبات این ادعا می توان دو دلیل و چند شاهد مثال را مطرح کرد. آمریکایی ها توان حمله نظامی به ایران را ندارند و حتی متحدان منطقه ای آنها جرأت چنین اقدامی را نیز به خود نمی دهند. ترامپ پس از رسیدن به قدرت تمام ناوهای نظامی خود را از خلیج فارس خارج کرد، در یمن و سوریه در بعد نظامی نتوانست کاری انجام دهد تا با تغییر معادلات میدانی در عرصه سیاسی دست برتر داشته باشد و این در حالی است که تبعات حمله نظامی به ایران تا حدی است که فرماندهان عالی نظامی آمریکا هرگز چنین موضوعی را مطرح نکرده اند. حتی رژیم صهیونیستی که بارها جمهوری اسلامی ایران را تهدید به حمله نظامی کرده بود بعد از دریافت پاسخ قاطع ایران به حمله "تی فور" و هدف قرار گرفتن چند مرکز نظامی خود در جولان بلافاصله از مواضع خود عقب نشینی کرد.

در موردی دیگر آمریکا مدعی است که جلوی صادرات نفت ایران را به طور کامل می گیرد در حالی که کارشناسان نفتی دنیا اظهار می کنند که اگرچه کاهش شدید صادرات نفت ایران ممکن است ولیکن قطع صادرات نفت ایران و حتی کاهش آن به زیر یک میلیون بشکه در روز برای آمریکا امکان پذیر نیست.

در دو مورد بالا در حالی آمریکا تهدید می کند که عملا امکان تحقق آنها وجود ندارد. همانطور که گفته شد هدف تحقق "تهدید" نیست بلکه "باور تهدید" است و دقیقا همین باور بسیاری از مشکلات را حل کرده و یا تشدید می کند. برای نمونه زمانی که آمریکا از برجام خارج شد اعلام کرد که تحریم ها پس از یک دوره 90 روزه و برخی 180 روزه بر می گردند و پاسخ ایران به این تهدید یعنی ادامه برجام با همکاری اروپا به گونه ای بود مردم احساس کردند اراده آمریکا در تحریم ایران مصمم تر است و لذا قبل از وقوع تحریم، چالش‌های بسیار زیادی را برای کشور ایجاد کرد. اما درست در زمانی که ایران در مقابل تهدیدات آمریکا قاطعانه ایستاد و پس از رئیس جمهور فرماندهان نظامی نیز از بستن تنگه هرمز در صورت ایجاد ممانعت در صدور نفت ایران خبر دادند، ترامپ در یک عقب نشینی آشکار گفت که حاضر است بدون هرگونه پیش شرطی با ایران مذاکره کند در حالی که قبل از آن 12 پیش شرط برای مذاکره با ایران مطرح کرده بود. واکنش افکار عمومی ایران به این تقابل مثبت بود.

این روند می تواند در عرصه دیپلماسی بسیار کارآمد باشد؛ مثلا در تغییر کابینه معرفی وزرای جدید برای بازیگران منطقه و افکار عمومی داخل ایران حاوی پیام های بسیار مهمی است. اگر در این تغییر طرف مقابل اینگونه برداشت کند که تغییر وزرا باعث تقویت بنیه اقتصادی ایران و کاهش آسیب پذیری آن می‌شود احساس می‌کند که نمی‌تواند فشارها را برای مدتی طولانی به ایران وارد آورد و ادامه آن باعث قدرتمندتر شدن رقبایش می‌شود و در نتیجه در تصمیمات خود تجدیدنظر می کند. به همین ترتیب کشورهای اروپایی اگر اینگونه تحلیل کنند که تحریم های آمریکا در کوتاه مدت مؤثر نیست به طرق مختلف در صدد تغییر این وضع بر می‌آیند و در نهایت افکار عمومی داخل نیز از نمایش اراده دولت تأثیر زیادی می‌پذیرند. اما از طرف دیگر اگر تغییر کابینه مانند تغییر رئیس بانک مرکزی این پیام را به همه متنقل کند که اراده‌ای بر تغییر وجود ندارد و صرفا چند نفر جابجا می‌شوند اما روندها ثابت می‌مانند، تأثیرات بسیار منفی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت. اینگونه است که معرفی چند وزیر بدون اینکه حتی مراحل قانونی را بگذرانند و مسئولیت را بر عهده بگیرند تأثیرات بسیار بزرگی خواهد داشت و در این شرایط است که باید گفت جنگ امروز جنگ اراده هاست.

نکته پایانی اینکه با توجه به فرمایش صریح مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) که می فرمایند: «جنگ ، جنگ اراده هاست جنگ عزم های راسخ است، هر که عزمش بیشتر بود او برنده است» مردم و مسئولین باید با هوشمندی تمام اراده مصمم خود برای تسلیم نشدن در مقابل فشار را به دشمن نشان دهندو امیدوار به نصرت الهی و با عزمی راسخ در این مسیر ایستادگی کنند.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4048


tags
   خبر قسم        سایر محتوا قسم        سایر محتوا قسم        سازمان بسیج کارگری        استان ها        تهران        سال حمایت از کالای ایرانی        سازمان بسیج کارگری                                    

مطالب مرتبط