رای به سایت :
228
محبوب
سازمان بسیج کارگری
پنجشنبه 02 اسفند 1397 -
آمریکا چطور بر غیرانسانی‌ترین جنایت خود علیه ایران سرپوش گذاشت؟
به بهانه سی‌اُمین سالگرد حمله به هواپیمای مسافربری ایران

آمریکا چطور بر غیرانسانی‌ترین جنایت خود علیه ایران سرپوش گذاشت؟

سی سال پیش در چنین روزی (۱۲ تیر ۱۳۶۷) ناو جنگی «وینسنس» آمریکا با شلیک به هواپیمای مسافربری ایران، بزرگترین جنایت قرن را بر فراز خلیج فارس رقم زد.
calendar
تاریخ : 1397/04/12 - 15:14
source
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از سازمان بسیج کارگری ،

امروز سی‌اُمین سالگرد حمله ناو «یو اس اس وینسنس» آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر 1367 بر فراز خلیج فارس است؛ اقدام جنایتکارانه‌ای که باعث شهادت تمام 290 سرنشین این هواپیما از جمله 66 کودک شد.

آمریکا چطور بر غیرانسانی‌ترین جنایت خود علیه ایران سرپوش گذاشت؟یکی از مادران داغدار حادثه حمله ناو جنگی آمریکا به پرواز 655 هواپیمایی ایران‌ایر

این جنایت را مردم ایران به خوبی به یاد دارند اما آمریکایی‌هایی که اتکای آنها برای آگاهی از رخدادهای جهان به رسانه‌های موسوم به "جریان اصلی" است، ممکن است چیزی درباره آن ندانند یا دست‌کم، قرائت متفاوتی از این جنایت تاریخی را بدون اشاره به جزئیات آن شنیده باشند.

به همین دلیل، مکس فیشر، مقاله‌نویس واشنگتن پست چند سال پیش (2013) از این حادثه به عنوان یک "داستان فراموش‌شده" یاد کرد. او در مقاله خود در این باره نوشت: اگر به هر مدرسه‌ای در آمریکا بروید و نام پرواز 655 ایران‌ایر را برای دانش‌آموزان تکرار کنید، تنها پاسخی که دریافت خواهید کرد سکوت است [چون کسی چیزی در این باره نمی‌داند].

فرد کاپلان نیز در سال 2014 در مقاله خود در نشریه آمریکایی اسلیت اذعان کرد که این حادثه "تقریبا به طور کامل" در آمریکا به دست فراموشی سپرده شده است. وی در این مقاله نوشت مقامات آمریکا دروغ‌های زیادی گفتند تا ایرانی‌ها را مقصر این حادثه نشان دهند.

آمریکا در توجیه این جنایت ادعا کرد که ناو «یو اس اس وینسنس»، هواپیمای مسافربری ایرباس شرکت هواپیمایی ایران‌ایر را با یک جنگنده اف-14 اشتباه گرفته بود اما توضیح نداد که یک ناو جنگی با برخورداری از تجهیزات راداری مدرن و پیشرفته‌ای که نوع هواپیمای در حال پرواز، اعم از خودی و غیرخودی یا جنگی و غیرجنگی، را از هم تشخیص می‌دهد، چگونه ممکن است یک هواپیمای مسافربری را با وجود اندازه و سرعت متفاوت آن، با یک جنگنده اشتباه بگیرد؟!

آمریکا چطور بر غیرانسانی‌ترین جنایت خود علیه ایران سرپوش گذاشت؟
ناو یو اس اس وینسنس آمریکا و فرمانده آن، ویلیام راجرز، که دستور شلیک به هواپیمای مسافربری ایران را صادر کرد

علاوه بر این، دولت آمریکا ادعا کرد که ناو وینسنس در زمان حادثه در آبهای بین‌المللی قرار داشت، در حالیکه شواهد بعدی نشان داد این ناو در زمان شلیک به سمت هواپیما در آبهای سرزمینی ایران بود. مقامات آمریکایی همچنین به دروغ در توجیه جنایت خود مدعی شدند که هواپیمای مسافربری ایران در مسیر هوایی تعیین شده پرواز نمی‌کرد و با سرعتی بیش از سرعت یک هواپیمای مسافربری در حال حرکت به سمت ناو وینسنس بود!

این ادعا که هواپیمای ایرانی به هشدارهای ناو آمریکایی توجه نکرده است نیز مردود است چراکه به اعتراف نیویورک تایمز، نتیجه تحقیق سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO) در همان سال برخلاف ادعای پنتاگون نشان داد که بیشترِ اخطارهای این ناو آمریکایی در کانال نظامی ارسال شده بودند که طبیعتاً توسط هواپیمای مسافربری قابل دریافت نیستند و جالب آنکه آخرین اخطار تنها 39 ثانیه پیش از شلیک ارسال شده بود!

دولت آمریکا اما در کنار تمام دروغ‌های بزرگی که برای سرپوش گذاشتن بر این جنایت مطرح کرد، به این سوال مهم هرگز پاسخ نداد که اگر این حادثه صرفاً یک اشتباه بوده است چرا هیچ یک از خدمه ناو وینسنس توبیخ نشدند و حتی به فرمانده آن مدال شجاعت اهدا شد؟!

دولت آمریکا نه تنها هیچ یک از پرسنل این ناو را توبیخ نکرد، بلکه جرج هربرت واکر بوش، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، نیز که در آن زمان، معاون رونالد ریگان رئیس‌جمهور وقت آمریکا بود، در پاسخ به این جنایت گفت: برای من مهم نیست که حقایق چه می‌گویند، من از این حادثه عذرخواهی نمی‌کنم ...!

آمریکا چطور بر غیرانسانی‌ترین جنایت خود علیه ایران سرپوش گذاشت؟
تصویر یکی از 66 کودک قربانی حمله ناو آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4048


tags
   سایر محتوا قسم        خبر قسم        مصاحبه قسم        سازمان بسیج کارگری        استان ها        تهران        حمله به هواپیمای مسافربری        سازمان بسیج کارگری                                    

مطالب مرتبط